SOUTHERN  EXPO 2015

Competition Results

 

General Classes - Senior

1

AFV 1/51 scale & smaller

1st

Holt 75

Graham Cobb

2nd

Sherman Firefly

John Simmons

3rd

Panther Coelian

John Simmons

2

AFV 1/50 scale & larger

1st

M3A3 Stuart Free French

Jeff Adams

2nd

Matilda Beute Panzer Phil Lloyd Worth

3rd

Tiger I Ian Duthie

3

Aircraft 1/100 scale & smaller (incl. 1/144)

1st

Boeing 747-400 Tom Probert

2nd

Vulcan B2 (Black Buck) M Harris

3rd

F-104 Starfighter

A Smith

4

Aircraft 1/64 - 1/99 scale (incl. 1/72)

1st

Retirement Day - Constellation Peter Buckingham

2nd

Bristol Bulldog Chris Jones

3rd

Gates Learjet C-21A Kevin Payne

5

Aircraft 1/48 - 1/63 scale

1st

Folland Gnat T1 Ken Sherwood

2nd

Stearman Kaydett Ken Sherwood

3rd

Latecoere 298 Ken Sherwood

6

Aircraft 1/47 scale & larger (incl. 1/32 & 1/24)

1st

Handley Page Halifax Tom Probert

2nd

Douglas Skyraider Dick Francis

3rd

Vought F4U Corsair

David Finch

7

Civil Aviation any aircraft in civil markings - any scale

1st

Vickers Vanguard Kevin Payne

2nd

DH Dragon Bill Matthews

3rd

Douglas DC-3 Ken Sherwood

8

Civil Transport (except aircraft & cars) - any scale

1st

BSA 500cc DBD34 Peter Buckingham

2nd

1966 Honda 250 Peter Buckingham
3rd Volvo FM13 Roger Bennett

9

Cars any scale

1st

Reb Bull RB8 Jon Slowman

2nd

Nissan Impul Z Paul Evans

3rd

Mercedes W123 Kristian Hadyniak

10

Diorama any subject - any scale

1st

Dinosaur Encounter David Daines

2nd

Tiran 5 Dave Oliver

3rd

Under The Sea Andy Tebbitt

11

Figures (foot) 59mm & smaller

1st

Panther Wedgie John Simmons

2nd

German Officer

Joe Wilson

3rd

Set 2nd BN Royal Fusilliers 1917 Malcolm Cumming

12

Figures (foot) 60mm & larger

1st

The Mercenary 1650 Malcolm Cumming

2nd

Gaul Chieftain Alex Crisp

3rd

Traedwald King of East Anglia

John Page

13

Figures (mounted) Any scale

No entries

14

Figures (Science Fiction) Any scale

1st

Celeste The Vampire Hunter

Anthony Huomes

2nd

Hobbitaller Malcolm Cumming
3rd Tyranid Harpy David Finch
15 Science Fiction Hardware Any scale

1st

Her Majestys Estafette Peter Buckingham

2nd

Ork Bomba David Finch
3rd The Remora John Simmons

16

Ships (any type) Any scale

1st

MHMS Kent Type 23

Simmon Heathwood

2nd

Cutaway Akula Sumarine Dick Francis

3rd

Trawler Refit Nick Ireland

17

Miscellaneous - Any subject not covered by the above.

1st

Major Refurb

John Simmons

2nd

Land Rover With Lightning R Jenkins
3rd River Songs Blaster Martin Lee
18 Busts, any type, any scale

1st

Wasteland Warrior

Luke Wilson

2nd

French Vultiguer Sonia Maes
3rd Border Reaver Sonia Maes

General Classes-Junior

1

AFV All Scales

1st

KV-2

David Fleming

2nd

Snowy T-34 David Fleming
3rd Panther John Hawkes

2

Aircraft All Scales

1st

Vampire T.11

Rebecca Houston

2nd

Battle of Britain Spitfire David Fleming

3rd

Tornado F3 Tim Constable
3 Diorama All Scales

1st

LVT-4 Buffalo John Hawkes

2nd

Tank Ambush Evan Miller

4

Figures All Scales

1st

Corpse Bride Ellie Griffin

2nd

Michael Wittman John Hawkes
5 Science Fiction All Scales

1st

Razor Back Fleming

2nd

Snowy Tardis Kloe Blackwell

6

Miscellaneous All Scales

1st

Paaarp!

Victoria Adams

2nd

Mini Cooper Carlie Rohan

Special Trophy & shield Classes (separate entry not required)

Best in Show Senior

Major Refurb

John Simmons

Best in Show Junior

KV-2 Tank David Fleming

Expo Chairman's Trophy

Vickers Vanguard

Kevin Payne

Best Club Stand

Ipswich Model Club

Best Trade Stand

Sphere Products

 

Competition Classes

 

General Classes-Senior 

1

AFV

1/51 scale & smaller

2

AFV

1/50 scale & larger

 

 

 

3

Aircraft

1/100 scale & smaller (incl. 1/144)

4

Aircraft

1/64 - 1/99 scale (incl. 1/72)

5

Aircraft

1/48 - 1/63 scale

6

Aircraft

1/47 scale & larger (incl. 1/32 & 1/24)

 

 

 

7

Civil Aviation

any aircraft in civil markings - any scale

8

Civil Transport

(except aircraft & cars) - any scale

9

Cars

any scale

10

Diorama

any subject - any scale

 

 

 

11

Figures (foot)

59mm & smaller

12

Figures (foot)

60mm & larger

13

Figures (mounted)

Any scale

 

 

 

14

Figures (Science Fiction)

Any scale

15

Science Fiction Hardware

Any scale

16

Ships (any type)

Any scale

17

Miscellaneous -

 Any subject not covered by the above.

 

 

 

 

General Classes-Junior 

1

AFV

All Scales

2

Aircraft

All Scales

3

Diorama

All Scales

4

Figures

All Scales

5

Science Fiction

All Scales

6

Miscellaneous

All Scales

 

 

 

 

Special Trophy & shield Classes (separate entry not required)

 

Best in Show Senior

 

Best in Show Junior

 

Expo Chairman's Trophy

 

 

 

Best Club Stand

 

Best Trade Stand

COMPETITION RULES

                        1)                     Entries accepted at the discretion of the Competition Secretaries, who will allocate models to the most appropriate classes.

                        2)                     No model shall have been entered in any previous Southern Expo Competition.

                        3)                     No model may be removed from the competition table before the award ceremony (approximately 4pm on Sunday)

                        4)                     The decision of the judges is final and NO CORRESPONDENCE WILL BE ENTERED INTO.

                        5)                     Whilst all possible care will be taken by the Expo organisers, they cannot be liable for any claims arising from loss or damage to exhibits.

                                    ENTRY IMPLIES ACCEPTANCE BY THE COMPETITOR OF THESE RULES

ENTRY FEE                        Senior - 1 per model     Junior - 50p per model

MODEL REGISTRATION AND ENTRY: 9am to Noon SUNDAY ONLY